Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek

Zobrazeno 7. 6. 2024


Zastávka autobusových spojů v Dolní Jablonné, místní části Přibyslavi, bodovala v nedávno vyhodnocené soutěži Kraje Vysočina o Skutek roku 2023. Její stavitelé uspěli v kategorii Životní prostředí a zemědělství.

Krytou zastávku v podobě selské světnice navrhl architekt David Ptáček. Na stěnách jsou tapety s jablky. Uvnitř na dřevěné podlaze stojí stůl a židle. U venkovní lavičky roste jabloň. Dřevěné doplňky vytvořil místní truhlář Jaroslav Horský, starosta sboru dobrovolných hasičů, zařízení světnice pochází ze soukromého daru.

Podoba zastávky ctí historii místa. „Jak architekt sám popisuje, koncept zastávky v Dolní Jablonné je ovlivněný historickými prameny. Ty dokládají, že obec vznikla na původním místě jabloňových sadů,“ vysvětluje Hana Mikulincová, vedoucí odboru technických služeb Mětského úřadu Přibyslav.

Na radniční tiskové besedě 5. června starosta města Martin Kamarád a jeho první místostarosta Michael Omes novinářům dali potěžkat cenu, kterou osadní výbor v Dolní Jablonné za zastávku získal. Má podobu kovářské miniatury suchozemského plže, lidově řečeno šneka.

„Neměli jsme tušení, že dolnojablonští zastávku do krajské soutěže přihlásili, o to víc nás těší jejich úspěch“, řekli Martin Kamarád a Michael Omes.

Profesionální fotograf Jan Vrabec vlastní fotografickou sbírku více než jednoho tisíce snímků autobusových zastávek z celého Česka. Výsledkem jeho sběratelské vášně je kniha, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Grada pod prostým názvem Zastávky.

Svéráznou publikaci vydavatel představuje pod těmito slovy:Tato kniha chce představit v něčem podobné, dosud málo reflektované téma – autobusové zastávky v Čechách a na Moravě. Díky dlouhé tradici autobusové dopravy a velké hustotě silniční sítě jsou zastávky na celém území velmi rozšířeným jevem. Hodně nových zastávek mi připadá vyloženě nudných a sterilních. Proto budu mít vždycky radši ty staré plechové.“

Oceněná zastávka Dolní Jablonné slova fotografa Vrabce může ilustrovat, že „některé zastávky v sobě nesou stopy českého kutilství. Na mnohých stavbách je patrná lidská tvořivost. Střechu udělal místní zedník, další přidal květináče. Taková zastávka je vlastně pozitivním příkladem toho, jak si lidé dokáží veřejný prostor přetvářet podle svých představ.“

Jan Vrabec hodlá vydat další díl své originální knihy. Soudím, že fotografie nové zastávky v Dolní Jablonné v bude.

 

Ivo Havlík

Foto autora