Leporelo: akrobacie, aerobik, jóga i tanec

Zobrazeno 16. 5. 2024


Na první pohled jednoduché cvičení plné choreografických záměrů. které vytvoří zajímavé barevné efekty, které vyniknou teprve při cvičení na velké ploše stadionu. To předvede skladba na fotbalovém stadionu Slavie Praha při XVII. Všesokolském sletu. Přibyslav cvičení viděla 11. května na sletu Havlíčkovy župy.

„Skladba se jmenuje Leporelo podle jedné z písní, na kterou se cvičí a zároveň choreografického zobrazení leporela na ploše vytvořeného v jeden moment z rozložených podložek. Vyjádření skladby vychází z úvodní písně Tělo, která ukazuje na ženskost, sílu a to, že každá žena i dívka je jedinečná a neobyčejná a měla by se cítit dobře ve svém těle. Obsahuje prvky akrobacie, aerobiku, jógy i tance a vše na sebe navazuje. Skladba graduje od prvního pomalejšího oddílu s prvky jógy směrem k nejdynamičtější aerobikové části. Celkové vyjádření spočívá také v tom, že významná část pohybů koresponduje s texty písní,“ uvádějí autorky skladby Kateřina Machů, Karolína Stařecká a Kateřina Karešová.

Ve skladbě jsou využity podložky na jógu na cvičení a současně i pro vznik efektů a tvorbu obrazců na ploše. S podložkou se pracuje, když je srolovaná, rozložená nebo přeložená na čtvrtinu. Podložka má z každé strany jinou výraznou barvu a tím dává vyniknout vytvořeným obrazcům. Použití dvoubarevného náčiní a kontrastu byl záměr.

Cvičenky zpěvem doprovází Eva Farna.

 

Text a foto:

 

Ivo Havlík