Město připravuje štafetový běh Trocnov-Přibyslav

Zobrazeno 5. 5. 2024


Letošní 600. výročí úmrtí Jana Žižky mimo jiné připomene štafetový běh z Žižkova rodného Trocnova do Přibyslavi, kde husitský vojevůdce 11. října 1424 skonal.

Jak na tiskové besedě na přibyslavské radnici 2. května uvedli starosta města Martin Kamarád a jeho 1. místostarosta Michael Omes, běh bude odstartován ve skanzenu v Trocnově v pátek 24. května v půl páté odpoledne. Na Žižkově náměstí v Borovanech běžci od starosty Víta Fialky převezmou štafetový kolík v podobě vlajky a a podle harmonogramu by jej měli do cíle v České ulici v Přibyslavi dopravit v sobotu 25. května dvě hodiny před polednem. V závěru cesty se štafeta zastaví v obci Žižkovo Pole u Žižkovy mohyly, odkud celý tým doběhne přibližně dvě hodiny před polednem do cíle v České ulici v Přibyslavi.

Oba představitele přibyslavské samosprávy uvedli, že trať dlouhá 172,5 km  je rozdělena na 13úseků, takže každý běžec poběží něco mezi 8,5 a 11,5 km. Bezpečnost budou atlety v doprovodném vozidle „jistit“ členové sboru dobrovolných hasičů města Přibyslav, trať vede výhradně po silnicích 2. a 3. třídy, zcela se vyhýbá silnicím 1. třídy, a z valné většiny po cyklostezkách.

Starosta města Přibyslav Martin Kamarád se přiznal, že jeden z dlouhých úseků poběží on sám. Má k tomu předpoklady, věnuje se vysokohorské turistice a vede místní oddíl stolního tenisu. 

Po doběhu štafety bude odstartován 6. ročník tradičního přibyslavského půlmaratonu strojírny ACO (21 km), v jehož rámci se letos poprvé poběží závod nazvaný Žižkova pětka (rozumí se trať dlouhá 5 km).

Jedním z běžců, který do Přibyslavi ponese štafetový kolík, bude Peter Koščák (na snímku).

Zkušenosti s jištěním běžců při přibyslavských půlmaratonech má Dagmar Štefanová, poštovní doručovatelka a členka SDH Dobrá. Letos bude na „stráži“ při mimořádném závodu Žižkova pětka (na snímku).

Text a foto: Ivo Havlík