Partnerská Sliač si připomíná historii objevu léčivých pramenů

Zobrazeno 12. 6. 2024


Středoslovenské město Sliač ve Zvolenské kotlině v Banskobystrickém kraji, které je dvacet let partnerským městem Přibyslavi, si letos připomíná 780. výročí první písemné zmínky o svých léčivých minerálních pramenech.

Nejstarší zmínka o nich je z roku 1244. Od poloviny 15. století se o sliačských pramenech zmiňuje mnoho významných učenců a spisovatelů. Léčebným účelům voda slouží od 16. století.

Jméno Sliač souvisí se slovem slatina „minerální pramen, kyselka“. Léčebný komplex v minulosti patřil mezi nejvyhledávanější lázně Uherska. Za svou popularitu a přitažlivost vděčil léčivým účinkům svých minerálních vod a návštěvám významných osobností politického, hospodářského a kulturního života.

Voda ze čtyř pramenů izotermické teploty 33,2 stupně C příznivě působí na onemocnění oběhového ústrojí, onkologická a ženská onemocnění.

Ve světě se nacházejí pouze tři další místa s podobným složením léčivé minerální vody, jsou v Argentině, Austrálii a Španělsku.

Kromě 43 hektarů parků, alejí a lesoparku je dominantou Lázeňský Hotel Palace, který v duchu funkcionalizmu před rovným stoletím, v roce 1924, navrhl významný český architekt Rudolf Stockar. Hotel byl v divokých devadesátých letech zprivatizován a začal chátrat. Vloni bylo přijato rozhodnutí tuto kulturní památku zachránit. Z vybraných soutěžních projektů na zvelebení lázní je zatím preferována varianta jejich rekonstrukce v hodnotě 110 mil. EUR. V první etapě s předpokládanými náklady ve výši 60 mil. EUR by se měl aktuální počet stávajících 350 lůžek zvýšit o 250. Přednost zřejmě dostane obnovit kulturní památka Léčebný dům Palace.

Od droku 2004, tedy již dvacet let, je partnerským městem Sliače Přibyslav. Smlouvu o spolupráci 25. června 2004 podepsali tehdejší představitelé obou měst - primátor Sliače Stanislav Koreň a přibyslavský starosta Jan Štefáček. Stalo se tak při účasti přibyslavské delegace na oslavách 760 let první písemné zmínky o léčivých minerálních pramenech a 35. výročí udělení statutu města.

Ivo Havlík

Foto archiv