Partnerství na dálku 1000 km trvá již 30 let

Zobrazeno 11. 6. 2024


Třicáté výročí partnerských vztahů mezi Přibyslaví a nizozemským městem Mook en Middelaar na červnové radniční tiskové besedě novinářům přiblížila členka zastupitelstva našeho města, předsedkyně zahraniční komise Anna Šnýdlová. Doplnili ji starosta Martin Kamarád a první místostarosta Michael Omes. 

Dvojměstí Mook en Middelaar leží v nadmořské výšce pouhých 12 metrů, přibližně 100 km od hlavního města provincie Maastrichtu (připomeňme Maastrichtskou smlouvu významně posilující evropskou integraci a federalizaci a zakládající Evropskou unii). Počet obyvatel proti Přibyslavi je téměř dvojnásobný - 7800.

Zrod a počátky partnerství sepsal již nežijící starosta Přibyslavi Mojmír Novotný. - „Ve Světlé nad Sázavou byl při prvých komunálních volbách v listopadu 1990) zvolen starostou J. V. Staněk. V době totality emigroval a 18 let žil v holandském Haarlemu. Počátkem roku 1991 se nás dotázal, zda bychom  nechtěli začít partnerství našeho města s nějakou holandskou obcí. Odpověděli jsme, že ano. Ve čtvrtek 18. dubna 1991 telefonoval pan starosta Staněk ze Světlé docela krátce: „Máte je tady, tak si pro ně přijeďte.“ A tak jsme pro ně s Romanem Podrázským jeli. Čekala tam na nás paní  P.C. Lodders – Elfferich (tak nám své jméno napsala),  byla členkou městské rady Mooku a současně zástupkyní předsedy křesťansko-demokratické strany Holandska – pracovala v Rotterdamu, působila na nás jako elegantní holandská dáma, vzhledem i vystupováním. Přijela s oběma svými rodiči, prostě podívat se, bylo to „jen“ kolem 1000 km, tehdy to pro nás bylo nezvyklé,“ ve vzpomínkách píše Mojmír Novotný.

Navázání partnerských vztahů mezi městem Mook en Middelaar a městem Přibyslav bylo podepsáno v roce 1994 a na Bechyňově náměstí je od té doby kámen přátelství, ztvárněný Romanem Podrázským.

Anna Šnýdlová uvedla, a představitelé města to potvrdili, že partnerství za 30 let přerostlo až do  osobních vztahů; nejlepší vztahy mezi sebou mají spolky zahrádkářů, skautů, myslivců a hasičů.  Okolí nizozemského města je proslaveno čtyřdenními dálkovými pochody, které již absolvovala řada sportovců z Přibyslavi.

Představitelé partnerského města se 16. a 17. srpna v Přibyslavi zúčastní akcí na oslavu 30 let přátelství a rovněž Středověkého dne, který připomene 600. výročí skonu Jana Žižky. Návštěvy se zúčastní i dnes již bývalý starosta W. Gradissen, jemuž letos skončilo funkční období. Při slavnostním setkání nizozemská Nadace pro Přibyslav (Stichting Pribyslav)  převezme Cenu města Přibyslav; bude to poprvé, kdy cena bude udělena do zahraničí.

Anna Šnýdlová si na tiskovou besedu vzala přívěsek s písmeny P - M (Přibyslav - Mook en Midelaar), kterým v roce 2022 nizozemská nadace „Stichting Pribyslav“ ocenila její osobní přínos rozvoji partnerství měst Přibyslav a Mook en Middelaar.

Již 30 let stejně dlouho trvající partnerství připomíná kámen přátelství na Bechyňově náměstí.

Text a foto:

Ivo Havlík