Vytrvalci běželi s praporem z Trocnova až do Přibyslavi

Zobrazeno 6. 6. 2024


Prapor, který připomíná letošní 600. výročí skonu Jana Žižky, předal v pátek 24. května starosta jihočeského města Borovany Vít Fialka dvanácti přibyslavským atletům.

Popřál jim přitom zdar v jejich předsevzetí netypickou standartu - a také keramický kalich - nepřerušeným během dopravit až na Vysočinu, do města Přibyslav, před jehož branami husitský vojevůdce 11. října 1424 zemřel.

O splněném úkolu novináře na radniční tiskové besedě 5. června informoval starosta Přibyslavi Martin Kamarád, který jednu z etap 173 km dlouhé tratě sám běžel. Je vysokohorským turistou a proto 11 km běhu s praporem na bedrech zvládl.

„Obdivuju, že někteří lépe trénovaní vytrvalci běželi tři úseky, v součtu 33 km, a v den slavnostního doběhu v sobotu 25. května do Přibyslavi ještě měli síly postavit se na start tradičního Přibyslavského půlmaratonu,“ řekl Martin Kamarád.

O štafetovém běhu, který ve členitém terénu jistili přibyslavští dobrovolní hasiči a pro nějž byly z bezpečnostních důvodů vyhrazeny pouze polní a lesní cesty, výjimečně málo frekventované silnice 3. třídy, byl natočen filmový dokument. Premiéru bude mít 14. června v rekonstruovaném kulturním domě v Přibyslavi.

Na snímku starosta Přibyslavi Martin Kamarád (vpravo) a jeho první místostarosta Michael Omes (vlevo) novinářům ukazují již vypraný prapor, který pro neobyčejný běh věnovalo město Borovany, jehož místní částí je Žižkova rodná osada Trocnov.

Text a foto: Ivo Havlík

Snímky běžců při doběhnutí do cíle: M. Omes